A - D
  • Abimael F. D. Loula (LNCC)
  • Alex F. de Araujo (UFMS – Pantanal)
  • Alexandre Landesmann (COPPE / UFRJ)
  • Álvaro L.G.A. Coutinho (COPPE / UFRJ)
  • André Damiani Rocha (UTFPR)
  • Andre Fenili (UFABC)
  • André Maués Brabo Pereira (UFF)
  • Antônio Carlos de Oliveira Miranda (UnB)
  • Antonio Garrido Gallego (UFABC)
  • Antonio Luiz Serra (PETROBRAS)
  • Antônio M.C. Melo (UFC)
  • Bernardo Horowitz (UFPE)
  • Breno Pinheiro Jacob (COPPE / UFRJ)
  • Bruno da Fonseca Monteiro (POLI / UFRJ)
  • Bruno Martins Jacovazzo (POLI / UFRJ)
  • Carlos Eduardo Luna de Melo (UNB)
  • Carlos Magluta (COPPE / UFRJ)
  • Celso Romanel (PUC-Rio)
  • Cheng Liang Yee (USP)
  • Christianne de Lyra Nogueira (UFOP)
  • Cláudio M. Sampaio (USP)
  • Clovis R. Maliska (UFSC)
  • Cristiane O. Faria (LNCC)
  • Daniel F.C. Silva (PETROBRAS)
  • Darlan K. E. Carvalho (UFPE)
  • Deane Roehl (PUC-Rio)
  • Delfim Soares Junior (UFJF)
  • Dinar Camotim (IST/UL, Portugal)
E - I
  • Edgar Nobuo Mamiya (UNB)
  • Eduardo Batista (COPPE / UFRJ)
  • Eduardo M. R. Fairbairn (COPPE / UFRJ)
  • Elisa Sotelino (PUC-Rio)
  • Elizaldo Domingues dos Santos (UFRGS)
  • Elson M. Toledo (UFJF)
  • Emílio Carlos Nelli Silva (USP)
  • Euclides Mesquita Neto (UNICAMP)
  • Estevam Barbosa de Las Casas (UFMG)
  • Evandro Parente Jr (UFC)
  • Fernando Alves Rochinha (COPPE / UFRJ)
  • Fernando Pereira Duda (COPPE / UFRJ)
  • Francisco Célio de Araújo (UFOP)
  • Francisco M. Andrade Pires (FEUP, Portugal)
  • Frederic-Victor Donzé (UJF, France)
  • Frederico M. Alves da Silva (UFG)
  • Gilberto Gomes (UnB)
  • Gilmar Ferreira Batalha (USP)
  • Graciela Nora Doz de Carvalho (UNB)
  • Gray Farias Moita (CEFET/MG)
  • Gustavo Henrique Siqueira (UNICAMP)
  • Helio J.C. Barbosa (LNCC)
  • Ivan F. M. Menezes (PUC-Rio)
J - L
  • Jean-Marie Désir (UFRGS)
  • João Manuel R. S. Tavares (FEUP, Portugal)
  • Joaquim Bento Cavalcante Neto (UFC)
  • Jorge Luiz de Almeida Ferreira (UnB)
  • Jorge Munaiar Neto (USP – São Carlos)
  • José Antônio Rabi (USP)
  • José Carlos Lopes Ribeiro (UFV)
  • José Guilherme Santos da Silva (UERJ)
  • José Luis Vital de Brito (UnB)
  • José M. Balthazar (UNESP – Rio Claro)
  • José M. A. César de Sá(FEUP, Portugal)
  • José Ricardo Queiroz Franco (UFMG)
  • Josué Labaki (UNICAMP)
  • Juliana Souza Baioco (UFF)
  • Júlio Holtz (PUC-Rio)
  • Larissa Driemeier (USP)
  • Leandro Mouta Trautwein (UNICAMP)
  • Leandro Palermo Junior (UNICAMP)
  • Liércio André Isoldi (UFRGS)
  • Lineu José Pedroso (UnB)
  • Lucival Malcher (UnB)
  • Luiz Alberto Oliveira Rocha (UFRGS)
  • Luis V. Sagrilo (COPPE / UFRJ)
  • Luiz Carlos de Almeida (UNICAMP)
  • Luiz Fernando Martha (PUC-Rio)
  • Luiz Otávio Saraiva Ferreira (UNICAMP)
  • Luiza de Macedo Mourelle (UERJ)
M - Q
  • Manuel Nascimento Dias Barcelos Júnior (UnB)
  • Marcello Goulart Teixeira (COPPE / UFRJ)
  • Marcílio Freitas (UFOP)
  • Marcus Vinicius Girão de Morais (UnB)
  • Mateus das Neves Gomes (IFPR)
  • Maura Angélica Milfont Shzu (UnB – Gama)
  • Miguel Vaz Júnior (UDESC)
  • Nadia Nedjah (UERJ)
  • Nelson F.F. Ebecken (UFRJ)
  • Nelson Inoue (PUC-Rio)
  • Ney Augusto Dumont (PUC-Rio)
  • Ney Roitman (COPPE / UFRJ)
  • Pablo Javier Blanco (LNCC)
  • Paulo B. Gonçalves (PUC-Rio)
  • Paulo Cesar Philippi (UFSC)
  • Paulo Marcelo Ribeiro Vieira (UFPE)
  • Paulo R. M. Lyra (UFPE)
  • Paulo Sollero (UNICAMP)
  • Peter William Bryant (IBM)
  • Péter Z. Berke (UFC)
R - Z
  • Ramiro Brito Wilmersdorf (UFPE)
  • Raquel Quadros Velloso (UFOP)
  • Raul R. Silva (PUC-Rio)
  • Regina Celia P. Leal Toledo (UFF)
  • Regis K. Romeu (PETROBRAS)
  • Renata Machado Soares (UFG)
  • Renato Elias (COPPE/ UFRJ)
  • Reyolando M.L.R.F. Brasil (UFABC)
  • Ricardo A. M. Silveira (UFOP)
  • Ricardo Alves de Sousa (UA, Portugal)
  • Roberto Dalledone Machado (PUC/PR)
  • Robertt Valente (UA, Portugal)
  • Rodrigo Neumann Barros Ferreira (IBM)
  • Rodrigo Surmas (PETROBRAS)
  • Sandra M. C. Malta (LNCC)
  • Sergio A. B. da Fontoura (PUC-Rio)
  • Sergio Scheer (UFPR)
  • Silvana M.B. Afonso (UFPE)
  • Sonia M. Gomes (UNICAMP)
  • Suzana Moreira Ávila (UnB-Gama)
  • Sylvia Regina Mesquita de Almeida (UFG)
  • Tereza Denyse Pereira de Araújo (UFC)
  • Thiago Antonini Alves (UTFPR)
  • Thierry J. Massart (ULB, Belgique)
  • Thomas Lewiner (PUC-Rio)
  • William W. M. Lira (UFAL)
  • Zenon José Guzman Nuñez del Prado (UFG)